Letnje vrućine su izuzetno opasne za pse!
Kako da spasite vašeg psa od nesnosnih vrućina?
Psi se ne znoje po celom telu kao mi, već samo tamo gde nisu pokriveni krznom, na šapama i njušci. Dahtanje predstavlja dodatno hladjenje tokom vrućina. Taj način hladjenja je slab i nedovoljan i zato vlasnici moraju biti svesni toga i znati kako da prepoznaju simptome toplotnog udara da bi im pomogli.
Svi smo čuli horor priče o psima koji su ostavljeni u vrelim kolima i koji su doživeli toplotni udar ili umrli nakon samo nekoliko minuta. Toplotni udar psi dobijaju na nekoliko načina: kada su izloženi pojačanom fizičkom naporu tokom velike vrućine, kada su ostavljeni u vrelim kolima ili kada šetaju po vrelom trotoaru.
Normalna telesna temperature psa je 38.5, a normalna oscilacija je stepen gore ili dole. Sve preko toga je zabrinjavajuće.
Psima ne treba puno vremena da dožive toplotni udar, samo nekoliko minuta u vrelim parkiranim kolima je smrtonosno za mnoge pse. Evo kako da prepoznate znake toplotnog udara da biste mogli da reagujete i na vreme spasite psa.
Kako izgleda pas koji je dobio toplotni udar?
Simptomi:
• Izraženo i brzo dahtanje
• Curenje bala iz usta
• Nemir, anksioznost
• Jarko crvene ili ljubičaste desni
• Dezorijentacija
• Iscrpljenost i nesvestica
• Povraćanje
• Kolaps
Psi se razlikuju; svaki pas ima svoj prag tolerancije na visoku temperaturu. Vremenom ćete naučiti da prepoznate i procenite da li se vaš pas ponaša neurotično i neuobičajeno zbog velike vrućine. Ako niste sigurni, pozovite vašeg veterinara.
Mit: Tokom leta bi trebalo da obrijete vašeg psa
Netačno! Iako vam ovo deluje kao logično i najbolje rešenje da se izborite sa vrućinama, vi brijanjem čak možete napraviti više štete nego koristi! Dlaka naših pasa se ponaša kao izolacija u stanovima i kućama, ona ih greje zimi i hladi leti. Takodje ih štiti od opekotina. Uklanjanje ove zaštitne barijere ih dodatno izlaže suncu, može proizvesti teskobu i dovesti do kolapsa ili opekotina.
Uobičajeno trimovanje i brijanje su u redu, ali nemojte preterivati!.
Saveti za vrele dane:
• Činija sa vodom bi uvek trebalo da bude blizu psa
• Kada ste napolju, budite u hladovini. Ne izlažite se direktno suncu.
• Prilagodite šetnje vremenskim prilikama – ne šetajte kad je najtoplije, trotoar je tada jako vreo za pseće šape i vaš pas lako može da dobije opekotine. Šetajte rano ujutru ili predveče, kada su trotoari i temperature podnošljivi.
• Ako primetite da je pas vreo, ohladite ga vlažnim peškirom u predelu pazuha ili se igrajte sa psom pored baštenske prskalice ili ga polijte crevom, neka pliva u bazenu. Reci ili sl.
• Nikada, ali nikada, ih nemojte ostavljati u parkiranim vrelim kolima, u njima lako I brzo kolabiraju I mogu umreti!
Moj pas ima toplotni udar, šta da radim?
Ne paničite već brzo odreagujte! Svaki sekund je bitan kada vaš pas doživi toplotni udar. Sklonite ga u hladovinu, uključite klimu ako je imate u blizini. Ohladite psa prohladnom (ne hladnom) vodom, posebno u predelu kukova. Dajte mu da pije manje količine vode. Ako stanje ne počne da se poboljšava, pozovite veterinara.
Vodite računa o vašim psima! Ne ostavljajte ih u vrelim kolima!
Parkirani automobili su doslovno brze smrtonosne zamke za vaše pse. Kada je napolju 26 stepeni, temperatura se u kolima za nekoliko minuta podiže od 38 do čak 48 . A kada je 30 stepeni i više, temperatura dostiže čak i neverovatnih 70 stepeni C, za manje od 10 min! Samo podizanjem svesti o ovom ozbiljnom problemu i reagovanjem možemo doći do rezultata i spasiti mnoge pse. Delite ovo.
izvor: NEW INSTINCT